Czy Warto Myć Panele Fotowoltaiczne? Oto, Co Powinieneś Wiedzieć.
W internecie można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, czy należy myć panele fotowoltaiczne. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce? Czy czyszczenie powierzchni paneli może je uszkodzić? I jaki wpływ mogą mieć zabrudzenia na działanie całej instalacji fotowoltaicznej? Przekonaj się sam, czytając poniższy artykuł na ten temat.
Czy Trzeba Myć Panele Fotowoltaiczne?
Panele zamocowane na zewnątrz budynku są narażone na warunki atmosferyczne. Deszcz, opadające liście, a nawet unoszący się nad drogą kurz mogą osiadać na Twojej instalacji, tworząc lokalne zacienienia. Na etapie montażu z pewnością zadbałeś o to, aby panele miały jak najlepszy dostęp do słońca. Każdy cień rzucany przez sąsiednie budynki lub drzewa zmniejsza wydajność instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego więc zmniejszenie przepływu światła z powodu zabrudzenia miałoby być mniej szkodliwe?
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest kluczowe dla zachowania wydajności całej instalacji. Ale czy to jedyny powód, by utrzymywać je w czystości?
Dlaczego Warto Czyścić Panele Fotowoltaiczne?
Zastanawiając się, dlaczego warto myć instalację fotowoltaiczną na domu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty:
- Równomierność Działania: Brud w postaci smogu, pyłków i kurzu osiada na instalacji i powoduje nierównomierne działanie paneli fotowoltaicznych. Jedne panele mogą się bowiem brudzić szybciej niż inne – te od strony ulicy będą bardziej narażone na kurz z pojazdów. Widać to przy porównaniu wydajności paneli w czasie.
- Ptasie Odchody: Ptasie odchody są bardzo aktywne chemicznie, przez co prowadzą do szybszego rdzewienia konstrukcji paneli. Mogą także trwale odbarwić szkło, znacznie obniżając przepuszczalność światła.
- Estetyka: Brudne panele fotowoltaiczne nie wyglądają zbyt estetycznie na żadnym budynku.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych wpływa także na ich bezawaryjność. Miejscowe zabrudzenia mogą bowiem tworzyć hotspoty!
Hotspot – Co to Jest i Dlaczego Jest Niebezpieczny?
Hotspot to punkt o znacznie wyższej rezystancji. Przekłada się to na dużo wyższą temperaturę w tym miejscu. Może prowadzić do wypalania się dziur w tylnej folii ochronnej, pęknięcia szyby, a w najgorszym przypadku – może być źródłem pożaru.
Jak wpływa na to czyszczenie paneli fotowoltaicznych? Jednym z powodów powstawania hotspotów jest miejscowe zabrudzenie – mogą to być ptasie odchody, które tworzą ciemną plamę na panelu fotowoltaicznym. W tym miejscu reakcje fotowoltaiczne zachodzą w znacznie mniejszym stopniu, co może prowadzić do zwiększenia się temperatury w miejscu zabrudzenia.
Jak Czyścić Panele Fotowoltaiczne?
Mycia paneli fotowoltaicznych nie powinno się wykonywać przypadkowymi środkami – jeśli zawierają one mikrodrobiny, mogą zarysować szkło i znacznie zmniejszyć wydajność instalacji. Dlatego do konserwacji paneli używa się wyłącznie wody destylowanej. W przypadku mocnych zabrudzeń można użyć płynu do mycia szyb z octem winnym. Unikaj wody z kranu, ponieważ może zostawiać osad z kamienia.
Unikaj także myjek ciśnieniowych oraz szczotek z twardym włosiem, które mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Bardzo istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie osoby myjącej panele, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Praca na Wysokości
Wiele instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych jest na dachach budynków, co wiąże się z ryzykiem upadku z dużej wysokości. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy do tego celu.
Jak Często Myć Panele?
Aby utrzymać wysoką wydajność instalacji słonecznej, zaleca się konserwację paneli fotowoltaicznych dwa razy w roku – na początku wiosny i w połowie wakacji. Na zimę mycie paneli fotowoltaicznych nie przekłada się na znaczące zwiększenie uzysku energii elektrycznej.
Czy Istnieje Inny Sposób?
Mycie paneli fotowoltaicznych samodzielnie jest ryzykowne. Stosowanie nieodpowiednich narzędzi może zniszczyć powłokę paneli, obniżając ich wydajność na stałe. Zatrudnianie ekipy czyszczącej to z kolei duży koszt ponoszony regularnie dwa razy w roku. Dlatego wiele osób szuka innego rozwiązania – powłoki super hydrofobowej. Po nałożeniu na szklaną powierzchnię paneli fotowoltaicznych, powłoka sprawia, że wszystko będzie po niej spływać, a instalacja zawsze będzie działać w optymalnym zakresie.
Jak Działa Powłoka Hydrofobowa?
Po nałożeniu powłoki hydrofobowej na powierzchnię panelu tworzy się bardzo cienka warstwa o grubości nanocząsteczek, które tworzą granicę dla wszystkich płynów. Dzięki temu woda nie wchłania się, ale spływa po powierzchni, powodując, że kurz i zabrudzenia nie przylegają do paneli fotowoltaicznych. Nawet najmniejszy podmuch wiatru strąci je na dół. Sama powłoka nie zmniejsza natomiast przepuszczalności światła, ponieważ wielkość cząsteczek jest mniejsza od długości promieni świetlnych.
Zalety Takiej Ochrony
W praktyce przekłada się to na konkretne korzyści:
- Wydajność instalacji pozostaje na najwyższym poziomie.
- Wystarczy nałożyć powłokę hydrofobową raz, aby uzyskać ochronę na nawet 5 lat.
- Chroni powierzchnię przed uszkodzeniami chemicznymi (np. ptasie odchody).
- Jest niewidoczna i odporna na promieniowanie UV.
- Efekt samoczyszczenia w czasie każdego deszczu.
- Zapobiega osadzaniu się śniegu na panelach zimą.
Podstawową korzyścią z zastosowania powłoki hydrofobowej są oszczędności. Zachowujesz optymalną wydajność instalacji bez potrzeby wynajmowania ekipy czyszczącej panele fotowoltaiczne, dodatkowo zapobiegasz uszkodzeniom szklanej powierzchni i tworzeniu się hotspotów.
Sposób ten jest szczególnie stosowany w przypadku dużych farm fotowoltaicznych, gdzie trudno o wystarczającą ilość wody do wyczyszczenia setek czy tysięcy paneli.
Czy Musisz Myć Panele Fotowoltaiczne w Domu?
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne, jednak możesz skorzystać ze specjalnego preparatu zapewniającego samoczyszczenie się całej instalacji podczas deszczu czy silnego wiatru. Powłoka hydrofobowa zapobiega przyleganiu zabrudzeń, co sprawia, że ich usunięcie jest dużo łatwiejsze – wystarczy opadająca woda, by zmyć cały brud i pozostawić całkowicie czystą powierzchnię panelu.
Zainteresowani profesjonalnym zabezpieczeniem paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i powłokach hydrofobowych, które mogą pomóc Twoim utrzymać panele w idealnym stanie przez długie lata.
Oferuj zabezpieczanie paneli w Twojej firmie
Zostań naszym Partnerem i sprawdź co możesz zyskać
Wypełnij Formularz
Napisz do nas, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!